AZ AKTUÁLIS TERMÉKEINK MEGVÁSÁROLHATÓK A WEBÁRUHÁZUNKBAN: www.benkeerikaszappan.hu

2012. május 19., szombat

Aromás növények - Teafa


Forrás: http://antalvali.com/teafa-melaleuca-alternifolia-a-termeszetes-antibiotikum.html

Teafa (Melaleuca alternifolia), a természetes antibiotikum

teafa_melaleuca_alternifolia3.jpg


A teafa (Melaleuca) nemzetség mintegy 150 tagja – kevés kivételtől eltekintve – Délkelet-Ázsiában fordul elő, néhányuk Ausztráliában és a Csendes-óceán szigetein él.

A növény leírása
Girbe-gurba törzsű fák vagy bokorfák, gyakran lehajló ágakkal. Virágaik az ágak végén fejecskében vagy füzérben nyílnak, a porzók feltűnőek, hosszan kiállnak. Örökzöld, lándzsás leveleik erősen aromás illatúak. A virágok olyan gazdagon nyílnak a vesszők teljes hosszában, hogy elfedik az apró, tűszerű, hamvaszöld leveleket. Törzsüket vastag, papírszerű, foszló kéreg borítja, emiatt jól átvészelik az erdőtüzeket. Mocsarakban, sós talajú tengerparti területeken nőnek, és gyakran alkotnak tiszta állományt.
Az új-zélandi teafa (Leptospermum scoparium) a mirtuszfélék családjába tartozik. Fehér, rózsaszínű vagy mélybordó virágát öt kerek szirom és öt csészelevél alkotja, de vannak teltvirágú változatai is. Amint a virág kinyílik, három-, öt- vagy hétrekeszes magház válik láthatóvá. A magházat felvágva kiszóródnak barna, cérnavékony magvai (a leptospermum azt jelenti görögül: karcsú mag). Mint a mirtuszfélékre általában, erre a növényre is jellemző, hogy a magtok évekig a bokron marad, és csak akkor nyílik fel, ha nagy meleg éri vagy bozóttűz üt ki. A növény olyan gyors növekedésű, hogy ha kivágják, a tönkből egy-másfél év alatt új érett fa lesz.
Termesztése
Kedveli a laza, jó vízáteresztő képességű talajt, amely meszet is tartalmazhat. Nehéz, kötött földben megáll a gyökérzet növekedése. Elegendő két-három évenként átültetni úgy, hogy a földlabda egyben maradjon, mert vékony gyökerei könnyen letörnek. Meleg nyári napokon bőségesen kell öntözni, télen viszont csak fukaron, havonta egy-két alkalommal. Mivel délszaki növény, mínusz 5 fok alatti hőmérsékleten elpusztul. Erénye, hogy nincs kártevője, nem kell permetezni.
Illatos virágairól méhek sokasága gyűjti a nektárt. A levelekben lévő éterikus olajat a kozmetikai ipar dolgozza fel.
A teafa használatának kezdete
Az 1770-es években James Cook kapitány és legénysége megfigyelte, hogy az ausztrál őslakosok a fa leveleiből teát, illetve fűszeres söritalt készítettek. A levelek főzetét a tea helyettesítésére használták, ezért a növényt az angolok teafának (tea tree-nek) nevezték el.
Az őslakosok a teafát gyógyászati célra is használták, belsőleg és külsőleg egyaránt. Légzőszervi bántalmakat (meghűlés, köhögés, orrdugulás, láz), izomfájdalmakat, bőrbetegségeket, szemproblémákat, illetve emésztőszervi betegségeket kezeltek vele.

A teafaolaj előállítása, hatása, illattematikája, hatóanyaga
A teafaolaj a teafa leveleiből vízgőz-desztillációjával készült esszencia. Az egyik legismertebb illóolaj, felhasználási lehetősége szinte végtelen. Egyszer, amikor még nem volt róla személyes tapasztalatom, megkérdeztem egy ismerősömet, milyen a teafaolaj illata. Ő azt válaszolta, hogy a parfümjébe nem tenné, viszont a dezodorába annál inkább (baktériumölő, „szagtalanító” tulajdonsága miatt). A „nagykönyv” szerint meleg, fűszeres, kámforos fejillattal és átható, orvosságos aljegyekkel rendelkezik. A feldolgozás során a víz állagához hasonló, áttetszően tiszta és a világos sárga közötti színű olajat nyernek, melynek rendkívüli fertőtlenítő hatása van. 70 kg növényi anyagból 1 kg illóolaj készül. Olajának gyógyító tulajdonságát a terpinen-4-olt hatóanyag adja.
Ausztráliában gyógyszerként tartják számon. Fő terápiás tulajdonságai: gomba-, baktérium- és vírusölő, fertőzésgátló, hegesítő, köptető, immunrendszert serkentő, stimuláló.
A teafaolaj története
A teafaolajjal kapcsolatos klinikai kísérleteket az 1920-as években egy sydney-i vegyész kezdte meg, és az eredmények messze felülmúlták a várakozásokat. Emiatt a II. világháború idején az ausztrál és a brit katonák sebeinek kezelésére – természetes antibiotikumként, antiszeptikumként – használták, mégpedig igen jó eredménnyel. 1940-ben a penicillin megjelenése csaknem kiszorította a gyógyítás területéről, majd az 1970-es években újra az érdeklődés központjába került.
A teafaolajat a ’80-as évek elején kezdték a nőgyógyászatban is alkalmazni. Használata különösen a vagina gombás fertőzése (candida albicans) és gyulladása (trichomonas vaginalis) esetében sikeres.
Széleskörű alkalmazása az olaj két egymással szorosan összefüggő tulajdonságán alapul:
  1. Elpusztítja a betegséget terjesztő mikroorganizmusokat, baktériumokat és a gombát.
  2. Fenti hatásával egyidejűleg pozitívan befolyásolja az ember immunrendszerét, azaz a szervezet védekező képességét az egészséget fenyegető kórokozókkal szemben. Mint mindig, amikor valamit ilyen nagymértékben dicsőítenek, és gyors térnyerését segítik elő, a minőség csorbulhat. Figyeljünk tehát az olaj vásárlásakor, mert nagyon sok csekélyebb értékű vagy elöregedett áru van a piacon. A jó teafa-desztillációknál csak a fiatal leveleket és ágakat használják fel.
A fajok közül az Ausztráliában honos igazi teafa bír a legnagyobb jelentőséggel. További, a növényi drog- és illóolajnyerés szempontjából fontos fajok például az ezüstös kajeputfa és a niaoulifa.
Az utóbbi évtizedekben a leveléből nyert illóolajokat már az európai fitoterápiában és kozmetológiában is széles körben használják. A modern fitoterápiában a teafaolajat antimikrobális, immunerősítő, köptető, hurutoldó/váladékoldó, gyulladáscsökkentő és egyéb hatásai miatt bőrfertőzésekben (pl. akne, lábgombásodás), légúti megbetegedésekben (pl. orrmelléküreg-gyulladás), a szájüreg gyulladásos folyamataiban (fogíny- és szájnyálkahártya-gyulladás, szájpenész), gyomor- és bélfertőzésekben, emésztési zavarokban (fokozott bélgázképződés, gyomor- és alhasi görcsök), a hüvely gombás fertőzéseiben (candidiasis), valamint húgyúti fertőzések kezelésében alkalmazzák, részben önmagában, részben kombinációs készítmények (inhaláló-szerek, légzéskönnyítő mellkasi kenőcsök, reuma kenőcsök, bedörzsölő-szerek, tinktúrák, oldatok, kapszulák, kúpok) alkotórészeként.
A teafaolaj nemcsak gomba-, baktérium- és vírusölő tulajdonsága miatt kedvelt, hanem azt is igen nagyra becsülik, hogy nem károsítja sem a szöveteket, sem a nyálkahártyát, hígítás nélkül is használható. Sőt, jótékony hatással van a sejtek fejlődésére, megújulására. Enyhén zsibbasztó, ezért fájdalomcsillapító hatású is, mely kiváló a sebek gyógyításánál.
A teafaolaj hasznos tulajdonságai és alkalmazhatósága
  • Általános fertőtlenítőszer, elpusztítja nemcsak a gombákat és a baktériumokat, de még a vírusokat is.
  • Gombás fertőzések (hüvelygombára, lábgombára, húgyúti fertőzések), fekélyek, gyulladások gyógyszere (szájfekély, fogínygyulladás, fogfájás).
  • Bőrbetegségekre, leégésre, pattanásokra, vágásokra, sebekre, rovarcsípésre, pikkelysömörre.
  • Légúti betegségek tüneteit enyhíti: asztma, hörghurut, megfázás, köhögés, fülfájás, torokfájás, mandula-, és gégegyulladás. Oldja a nyálkát, kihajtja a váladékokat.
  • Erősíti a szervezet ellenálló képességét, megnyugtat, erőt ad, segíti a logikus gondolkodást és a koncentrálóképességet.
Kísérletek
  • A teafaolaj a faggyúmirigy-gyulladás kezelésében is hasznos lehet. Egy kísérlet során az 5% teafaolajat tartalmazó gél-készít¬mény ugyanolyan hatásosnak bizonyult, mint az 5% benzoil-peroxidot tartalmazó, hagyományosan faggyúmirigy-gyulladásra ajánlott, vény nélkül kapható szer. A teafaolaj használatakor azonban kevesebb mellékhatás jelentkezett. A benzoil-peroxid-készítmény alkalmazását követően viszont hámlás, bőrszárazság és -viszketés alakult ki.
  • Egy másik kísérlet azt igazolta, hogy a teafaolaj a korpásodást okozó Pityrosporum ovale gomba ellen is védhet.
Jól keveredik cajeputtal, citrommal, kakukkfűvel, levendulával, niaoulival, pálmarózsával és rózsával. Bátran kísérletezhetünk vele, felhasználási módja szinte végtelen, fertőtlenítő hatását az élet bármely területén ki tudjuk használni.
A teafaolaj felhasználásának módjai a teljesség igénye nélkül
  1. Hígítatlan állapotban: Alkalmazhatjuk közvetlenül a fertőzött területre, a kiütésekre, vágásokra, égési felületre és harapásra.
  2. Belsőleg: 2-4 csepp teafaolajat keverjünk el mézzel. 150 ml teába téve segít megelőzni a betegségeket. Belsőleg való használatra csak a nagyon biztonságos, bio illóolajok alkalmasak!
  3. Masszázshoz: Használhatjuk a bőr funkciók javítására. Az izmokra és az idegekre hat és fokozza a vérkeringést. Mindig keverjük az olajat más bázisolajokkal, ha masszázsra használjuk. 1-2 csepp teafa olajat shea vajhoz, mandula-, olíva-, jojoba-, avokádó vagy bármilyen, hidegen sajtolt növényi olajhoz adva, segít megakadályozni a baktériumok és vírusok terjedését.
  4. Párologtatva: Néhány csepp olajat tegyünk zsebkendőre, ágytakaróra, aromalámpába, textilre, a radiátorra vagy hígítva porlasztóba, légfrissítő hatású illatosítóként. Kiváló a mikroorganizmusok ellen.
  5. Fürdő: Tegyünk 2-3 csepp olajat két kanál olívaolajhoz vagy felolvasztott shea vajhoz és ezt öntsük a fürdővízbe.
  6. Borogatás: Cseppentsünk 2-4 csepp teafaolajat 1 dl vízbe, majd áztassunk pamut textíliát a keverékbe. A kendővel fedjük le a problémás területet, és hagyjuk rajta pár percig.
  7. Inhalálás: Tegyünk 3-6 csepp olajat forrásban lévő vízhez vagy gőzölőbe.
  8. Gargarizálás/öblögetés: Száj- és torok öblögetéshez tegyünk 4 csepp olajat 25ml langyos vízbe.
  9. Ruhák öblítéséhez: 2 evőkanál ecethez cseppentsünk 5 csepp teafaolajat, és a szokásos öblítőnk helyett ezt használjuk.
  10. Fertőzések megelőzésére: Nyilvános fürdőhelyek, wc-k használata után cseppentsünk a tisztasági betétünkre vagy fehérneműnkre 2 csepp teafaolajat, ily módon megelőzhetjük a fertőzéseket.
  11. Pelenkacserénél: teáskanálnyi babakrémbe keverjünk 1 csepp teafaolajat.
  12. Horzsolás, vágott seb, herpesz, ekcéma, sömör, rovarcsípés, kiütés, égés, napégés esetén kenjük a sérült felületre. Fülfájdalomnál cseppentsük a fülbe. Kitűnően alkalmas bőrsérülés fertőtlenítésére, mivel a seb nem ég tőle; nem károsítja sem a szöveteket, sem a nyálkahártyát.
  13. Arthritis, izomfájdalom, izomláz esetén: 1 rész teafaolaj, 10 rész hidegen sajtolt növényi olaj keverékét megmelegítve masszírozzuk a fájó testrészbe.
  14. Torokfájás, dohányzás okozta köhögés, szájszag esetén: meleg vízzel telt pohárba 5-10 csepp teafaolajat tegyünk, ezzel gargarizáljunk.
  15. Megfázás, nátha, arcüreggyulladás esetén arc-szauna készítéséhez: 2 liter forró vízbe 10 csepp teafaolajat tegyünk, és becsukott szemmel inhaláljunk.
  16. Fogínygyulladásnál közvetlenül a fogínybe dörzsölhetjük. Nem túl kellemes íze miatt célszerű egy pohár meleg vízben pl. levendulaolajjal keverni, és azzal gargalizálni.
  17. Korpásodás ellen, hajápolásra, hajparaziták ellen: 5 csepp teafaolajat tegyünk a samponunkhoz, majd masszírozzuk a fejbőrbe, azután jól öblítsük ki.
  18. Hólyag- és húgyúti megbetegedések, fertőzések esetén (ülőfürdőként): adjunk 6 cseppet a fürdővízhez.
  19. Fáradt, sérült lábak frissítésére, lábszag ellen: meleg vízbe tegyünk 10 csepp teafaolajat és ebben áztassuk a lábunkat. Lábgomba kezelésére: 4 cseppet tegyünk egy meleg lábfürdőbe, majd dörzsöljük be az érintett területet az illóolaj hordozóolajos elegyével.
  20. Fehérnemű higiéniához: a folyékony mosószerünkbe cseppentsünk pár cseppet (mosódió főzet!). Fürdőszobában, konyhában a penészfoltok tisztítására, általános fertőtlenítésre, felmosáshoz, 1 liter vízhez adjunk 3-5 csepp teafaolajat.
  21. Levegő tisztítására, rovarok távol tartására: párologtatóba, aromalámpába, mécsesházikóba pár cseppet cseppentsünk, vagy 10 cseppet adagoljunk a kempinglámpa olajához, néhány csepp levendulaolajjal keverve.
  22. Kullancs eltávolítására: cseppentsünk néhány cseppet a kullancsra.
A teafaolaj ellenjavallatai
  • TILOS alkalmazni kemoterápia alatt.
  • Alkalmazásánál a szem környékét kerülni kell.
  • Gyermekeknél mindig hígítva kell használni.

teafa_melaleuca_alternifolia2.jpg

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése